תחקיר מיוחד: Mission Control

אמנם Mission Control הוא פיצ'ר שהוצג לראשונה ב-Lion, אבל הוא מורכב ממספר פיצ'רים שהכרנו במערכות הפעלה קודמות: אקספוזה (Exposé), ספייסס (Spaces) ודשבורד (Dashboard).

תמונה: ניתוח: Mission Control

Mission Control מאפשר לכם לראות את החלונות / מסמכים הפתוחים במק שלכם ולנווט אליהם במהירות. במילים פשוטות, מרכז הבקרה של המק שלכם. חשוב לציין, בשלב זה, חלונות מוחבאים או ממוזערים, לא נראים ב-Mission Control.

הזנקת Mission Control
מחוות טראקפד:
ברירת המחדל היא גרירת שלוש אצבעות כלפי מעלה לפתיחה, גרירת שלוש אצבעות כלפי מטה לסגירה (ניתן לשנות ל-4 אצבעות בהעדפות המערכת של ה-Trackpad, תחת לשונית More Gestures, תחת השם Mission Control).

צילום מסך: הזנקת Mission Control עם מחווה.

קיצורי מקשים ועוד:
בהעדפות המערכת של Mission Control ניתן לשנות את המקש שמזניק את Mission Control (אצלי ברירת המחדל היא F9). בנוסף, אם יש לכם מקלדת של אפל, שיוצרה לפני עידן האריה, סביר להניח שמקש האקספוזה (F3) יפתח את Mission Control (אצלי זה קורה). מסתמן כי גם במקלדות החדשות של אפל מקש האקספוזה החליף את יעודו ונהפך למקש ה-Mission Control, מדובר בשינוי קל באיור שעל המקש (דיווח של מקרומרס בנושא). חשוב לציין, Mission Control היא תוכנה וניתן לפתוח אותה בכל דרך בה ניתן לפתוח תוכנת במק (לחיצה על אייקון התוכנה ב-Dock וכו').

יצירת Spaces
– כל תוכנה שתומכת במסך מלא (Full-screen apps) יוצרת סוג של Space (מוגבל) עם פתיחתה במסך מלא, עם ביטול המסך המלא הספייס נעלם והתוכנה מצטרפת לספייס בו היא נפתחה לראשונה או לספייס הראשי (במידה והיא נפתחה מראש במסך מלא).
– גרירת סמן העכבר לפינה הימנית העליונה, ולחיצה על כפתור ה+ יוצרת ספייס חדש.
– גרירת תוכנה מחלון האקספוזה של Mission Control, לעבר כפתור ה+ הממוקם בפינה הימנית העליונה של המסך, יוצרת ספייס חדש המכיל את התוכנה הנגררת. חשוב לציין, האפשרות לא עובדת עם תוכנות שעובדות במסך מלא (וגם לא עם הדשבורד).

סגירת Spaces
– מעבר עם העכבר מעל ספייס בשורה העליונה ב-Mission Control יחשוף כפתור בצורת X בצידו השמאלי של הספייס המוקטן, לחיצה על כפתור ה-X תסגור את ה-Space. חשוב לציין, את הספייס הראשי והדשבורד לא ניתן לסגור בשיטה הזאת (וגם לא את הספייסס המכילים תוכנות הרצות במסך מלא: במקרה של תוכנת מסך מלא, ויתור על המסך המלא יסגור את הספייס).
– עוד אפשרות: לחיצה על מקש Option (הידוע גם בשם Alt) תחשוף את כפתור ה-X ותאפשר לכם לסגור את הספייס.

דפדוף / מעבר בין Spaces
ניתן לדפדף בין ספייסס בתוך Mission Control, ומכל מקום אחר במערכת, עם אותם מחוות וקיצורים. הדפדוף במערכת מוביל אתכם ישירות לספייס הרצוי, הדפדוף ב-Mission Control מראה לכם את התוכן של הספייס הנבחר (בחלק האקספוזה של Mission Control), ומאפשר לכם לעבור לספייס הרצוי בעזרת פעולה נוספת (מחווה, לחיצת עכבר, קיצור מקשים).

מחווה:
גרירת שלוש אצבעות על הטראקפד ימינה / שמאלה תוביל אתכם לספייס הבא בתור. אם אתם בתוך Mission Control, גרירת שלוש אצבעות למעלה תעביר אתכם לספייס הנבחר. (את מחוות הדפדוף ניתן לשנות ל-4 אצבעות בהעדפות המערכת של ה-Trackpad, תחת לשונית More Gestures, תחת השם Swipe between full-screen apps)

קיצור מקשים:
Control פלוס חץ ימני / שמאלי, או Control פלוס מספר הספייס הרצוי (עדכון: כמו שצוין בתגובות: המעבר עם מקש Control פלוס מספר לא עובד, בשלב זה, מחוץ ל-Mission Control). אם אתם בתוך Mission Control, לחיצה על מקש esc תוביל תעביר אתכם לספייס הנבחר.

עכבר
לחיצת עכבר על ספייס, בזמן שאתם נמצאים ב-Mission Control, תעביר אתכם לספייס הנלחץ.

העברת תוכנות בין ה-Spaces
גרירת תוכנה ל-Space הרצוי, בחלק העליון של ה-Mission Control, תעביר את התוכנה ליעד המבוקש (לא תקף לגבי תוכנות המוצגות במסך מלא והדשבורד).

החלפת רקע לדסקטופ / Space
הדקסטופ הראשי הוא הדסקטופ הראשון, כשאתם מוסיפים דסקטופ חדש הרקע שלו יהיה זהה לזה של הדסקטופ הראשי. ניתן להחליף רקע לכל דסקטופ בנפרד: לחצן עכבר ימני, בזמן שאתם נמצאים בדסקטופ הנבחר, ובחירה ב-Change Desktop Background. (הפיצ'ר כמובן לא עובד בספייסס שנוצרו ע"י תוכנות מסך מלא).

העדפות Mission Control
כדאי לבקר בהעדפות המערכת של Mission Control, בהעדפות המערכת ניתן להגדיר קיצורי מקשים, פינות חמות, לבטל הספייס של הדשבורד ועוד:

צילום מסך: העדפות המערכת של Mission Control

נבדק על 10.7.

קישורים נלווים
אם אתם עדיין על נמרשלג (ומטה): קיצורים: Spaces
דברים שאפשר לעשות עם: מקש Option

9 תגובות בנושא “תחקיר מיוחד: Mission Control

 1. מציק לי שבמישן קונטרול אי אפשר לגרור ימינה ושמאלה סייסים לפי רצונך האישי… הם מסודרים אוטומטית רק לפי סדר היצירה שלהם או לפי רמת השימוש בהם…

  אהבתי

  1. בדיוק!!!!
   ועוד משהו שאני רוצה שיסיפו: שכשOption לחוץ, אפשר יהיה להזיז חלונות כמו בSpaces הישן.
   ועוד משהו קטנטן ומשמעותי, CTRL+מספר יעבור גם לאפליקציות במסך מלא (זה עובד רק בMission Control).

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s