חווית משתמשת: מק: Little Snitch

אם אתם מעוניינים לדעת מתי התוכנות שלכם מבקשות גישה לרשת, כדאי לכם להכיר את Little Snitch, תוכנת מק העוקבת אחרי תקשורת האינטרנט היוצאת של תוכנות המותקנות במק שלכם. לאחר התקנתה, Little Snitch מתמקמת בתפריט העליון בפיינדר ומבצעת את עבודתה ברקע.

Little snitch icon 12

איך זה עובד
אחרי שתתקינו את Little Snitch תתבקשו להתחיל את המחשב מחדש. לאחר מכן, כל פעם שתוכנה במק שלכם תנסה ליצור קשר אינטרנטי, Little Snitch תציג הודעה על המסך – מכאן תוכלו לאשר (או לא) לתוכנה את הגישה לאינטרנט: ניתן לאשר לתוכנות גישה בלתי מוגבלת, או לאשר את התקשורת לכתובת מסויימת או פורט מסויים. כמו כן ניתן לתת אישור חד פעמי / זמני / תמידי.

כדאי לתת אישור תמידי, לפעולות מסויימות, לתוכנות שאתם סומכים עליהן (האישור התמידי יבטיח לכם שלא תראו התראות מיותרות). במילים פשוטות, אתם יוצרים כללים לפיהם תתנהגנה התוכנות בכל הקשור לתקשורת שלהן עם האינטרנט – אם הכללים שלכם לא נוקשים מדי, תראו מעט מאד התראות בשימוש יומיומי.

Evernote ls 12
צילום מסך: התראת Little Snitch.

אם אתם רוצים לשנות את ההרשאות שנתתם לתוכנות מסויימות, ניתן לערוך את כללי ההתנהלות של תוכנות ע"י בחירה ב-Little Snitch Rules מתפריט התוכנה (בתפריט העליון בפיינדר), ולאחר מכן בחירה בתוכנה הרצויה והקלקה על כפתור Edit. כאן גם תוכלו לבדוק פרטים לגבי התוכנות (הכפתור עם אייקון ה-i).

Little snitch con
צילום מסך: Little Snitch Rules.

בנוסף
ניתן לעקוב אחרי התקשורת היוצאת מהמחשב שלכם באמצעות חלון פעילות (Network Monitor) המציג את הפעילות הנוכחית ומאפשר בדיקה של היסטוריית הפעילות (בחירה בתוכנה הרצויה). ניתן לקנפג את חלון הפעילות: תצוגה רק בזמן פעילות / תצוגה מתמדת / חוסר תצוגה. בחלון הפעילות ניתן גם לראות פעילות ברשת פנימית (מצריך סימון בהעדפות התוכנה), לדוגמא: כאשר המחשב מתקשר עם האייפון.

Littlesnitchnetworkmonitor
צילום מסך: Network Monitor.

חשוב לציין, ניתן להפסיק את הפעילות של Little Snitch מתי שרוצים (דרך העדפות התוכנה: הקלקה על כפתור "Stop", מתחת לכיתוב "Network Filter", תחת לשונית "General" ).

שימושים אפשריים
מעבר לסיפוק הסקרנות שלכם לגבי הרגלי התקשורת של תוכנות, ניתן לגלות מזיקים (סוסים טרויאנים וכו') בזמן שהם מנסים להתקשר למפעילים שלהם (ולמנוע את ההתקשרות). כמו כן אם יש לכם בעיית רשת כלשהי אתם יכולים לבדוק מי מהתוכנות עסוקה בפעילות חריגה.

סיכום
Little Snitch עובדת היטב ולא מכבידה על המערכת. אני מאד אוהבת את Little Snitch, אבל אני מודעת לעובדה שהיא מיועדת למשתמשים שאוהבים להתעמק במערכת (ויודעים מה הם עושים), אחרים עשויים לראות ב-Little Snitch סוג של מטרד. חשוב לציין, למרות היכולת לגלות פעילות חשודה לא מדובר בתוכנת אנטי וירוס. במילים פשוטות, תוכנה מוצלחת, אבל מתאימה לסוג מסויים של משתמשים.

גרסת נסיון (מוגבלת ל-3 שעות) ניתן להוריד מאתר התוכנה (כאן) או מ-Mac Update (כאן). חשוב לציין, התוכנה מותקנת בעזרת אינסטולר (installer) המשמש גם להסרתה.

מחיר בזמן כתיבת הפוסט: 29.95$ או 29.95 אירו, תלוי איפה בודקים – באתר התוכנה המחיר מוצג באירו, במקומות אחרים המחיר הוא בדולרים. אם אתם לא לחוצים בזמן שווה לחכות להנחה (במסגרת חבילות תוכנה או במבצעים היומיים של Mac Update). אני הצלחתי לרכוש את התוכנה ב-$14.99 כאשר היא הייתה במבצע ליום אחד ב-Mac Update.

גרסה שנבדקה: 2.5.1.

תגובה אחת בנושא “חווית משתמשת: מק: Little Snitch

  1. חשוב לדעת שהסרתה לא פשוטה ויש לבצע סדרת פעולות על מנת להסירה לחלוטין (האינסטולר לא מספיק)
    יש לשקול זאת בטרם מתקינים גרסא ניסיונית.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s